Výroky talentů z ČSSD

 

4. 5. 2006 - D. Rath - Hospodářské noviny, 4. 5. 2006

"Přeji těm pánům, aby se oni nebo jejich blízcí do takové rozvrácené nemocnice dostali. Až se jim něco stane, ať si vyžerou, co svou hloupostí způsobili. Polovina se jich už nevrátí, protože diagnózu jim udělají absolventi."

D. Rath reagoval na skutečnost, že v Karlovarském kraji byly nemocnice transformovány na akciové společnosti. Paradoxní je, že ve vedení kraje jsou i členové ČSSD. Za pozornost stojí i způsob, jakým ministr hodnotí úroveň absolventů.

Zobrazit celý komentář
Ve vedení Karlovarského kraje jsou dva náměstci hejtmana za ČSSD - P. Horký a J. Behenský.

J. Paroubek obviňuje konkurenty z rozpoutávání „studené občanské války“ (TK ČSSD, 28.4.2006). Přitom jeho ministři V. Jandák a D. Rath říkají „poslední bitva“, „budou se počítat mrtví“ (ČT, 30.4.2006) a „ přeji těm pánům, aby se oni nebo jejich blízcí do takové rozvrácené nemocnice dostali “ (HN, 3.5.2006).

2. 5. 2006 - B. Sobotka - zdroj: Právo, 2. 5. 2006

"… pokud bychom měli na výběr jen mezi menšinovou vládou tolerovanou komunisty a velkou koalicí, tak to první může být menší zlo."

ČSSD již dnes s komunisty rozhoduje. Například spolu rozhodli o vyřazení 79 zdravotních zařízení ze systému veřejného zdravotnictví (zákon o neziskových nemocnicích), společně zamítli i návrh na zákaz propagace komunismu.

Zobrazit celý komentář
Připomeňme si výroky ministrů ČSSD o KSČM:

J. Paroubek (BBC, 18. 4. 2005): "No, já si myslím, já si myslím, že oni (KSČM) také sledují nějaký možná vyšší cíl, nechci je, nechci je přeceňovat, ale myslím, že oni chtějí ukázat, že jsou stranou, která je schopna se ztotožnit s demokratickým pořádkem."

V. Jandák (MF Dnes, 12. 12. 2005): „Komunistů se nebojím, mohou pomoci a prospět této zemi, budou-li mít moudré názory.”

D. Rath (iDnes.cz, 9. 2. 2006): „Dnešní komunistická strana je ale jiná než v roce 1989. Nevidím v ní žádného Jakeše ani Husáka.”

J. Paroubek (MF Dnes, 21. 2. 2006): „Já nevím, k čemu jsou tyto antikomunistické akce, pouze rozdělují společnost.”

J. Paroubek (soutěž Podnikatel roku 2005, 22. 2. 2006): „No, to jsem Vám sice slíbil, ale až my vyhrajeme volby, tak se dáme do koalice s komunisty a všechno vám to znárodníme!” (později dodal, že se jednalo o vtip).

B. Sobotka (MF Dnes, 4. 3. 2006): „Dnes však v antikomunismu nevidím nic produktovního.” „Už by mi to připadalo trochu pubertální,” odpověděl dále B. Sobotka redaktorovi na otázku, zda je antikomunista a dodal:„... jsme připraveni jako menšinová vláda i na podporu KSČM....”

J. Paroubek (MF Dnes, 11. 3. 2006): „Teď už jen hlupák může opakovat antikomunistické útoky na sociální demokracii.” (Ve stejný den poslanci ČSSD a KSČM společně zamítli zákon o zákazu propagace komunismu.)

Bilance komunismu v naší zemi je: 243 popravených a 250.000 politických vězňů, emigranti, hospodářská stagnace, devastace životního prostředí…

2. 5. 2006 - V. Jandák - zdroj: Otázky Václava Moravce, 2. 5. 2006

"K té poslední bitvě, ke které se schyluje, v podstatě všechny půjdou se svým praporem a potom bude nějaký výsledek bitvy, pak se budou počítat mrtví."

V. Jandák, ministr kultury za ČSSD, popisuje volební kampaň jako „poslední bitvu” ve které se „budou počítat mrtví.” J. Paroubek přitom obviňuje politické konkurenty z rozpoutávání „studené občanské války”.

Zobrazit celý komentář
„…řekněme si otevřeně, že v těch posledních třech nebo čtyřech měsících dochází ke stupňování, jednak vyvolávání atmosféry nesnášenlivosti ze strany ODS, především ale také některých médií, mám na mysli MfD a LD, konkrétně pana Steigerwalda, Mandlera, Šafra se článkem Paroubek nebo svoboda, Martina Komárka a další. Také některé další publicisty, nemohu říci, že by to byla většina, ale tato slovní pyrotechnika prostě určitý vliv má a vyvolává ducha intolerance v rámci společnosti,” řekl J. Paroubek (Tisková konference ČSSD, 30.4.2006).

4. 5. 2006 - J. Jurán - zdroj: www.cssd.cz, 4. 5. 2006

"Za každé slovo poslance ať máme aspoň jedno euro…"

V souvislosti se ztrátou 0,5 miliardy korun z ČKA navrhne ministr financí B. Sobotka odvolání dvou členů jejího představenstva. Jedním z nich je Ing. Jiří Jurán, MBA, člen ČSSD a její kandidát do Evropského parlamentu v roce 2004.

Zobrazit celý komentář
Na půlmiliardovou transakci neexistuje podle serveru Aktuálně.cz žádná písemná smlouva.

Jak ve svém volebním letáku J. Jurán uvádí: „Chceme svoji šanci! … Ale jako praktik vím, že bez peněz to nejde.”

Zdroj: Aktuálně.cz, www.cssd.cz

27. 1. 2006 - Z. Škromach - zdroj: Lidové noviny, 8. 1. 2006

"Ekonomové jsou taková zvláštní a hodně suchá skupina lidí, kteří neustále prudí svými názory."

Z. Škromach stojí v čele Ministerstva práce a sociálních věcí ČR. Výdaje ministerstva ve výši 357,2 miliardy Kč představují 37,3% výdajů státního rozpočtu pro rok 2006.

25. 5. 2006 - L. Zaorálek - zdroj: Billboardy ČSSD, 24. 5. 2006

"Budu pracovat pro Vás."

L. Zaorálek je známý častým využíváním služebního vrtulníku pro své cesty Ostrava – Praha a zpět. V roce 2005 takto letěl celkem šestadvacetkrát. Nevadí mu spolupráce s komunisty při přijímání zákonů. Nabízí se otázka - pro koho pracuje pan Zaorálek dnes?

Zobrazit celý komentář
V případě vzniku menšinové vlády ČSSD s ním J. Paroubek počítá na post ministra zahraničí, a to přesto, že prokázal nedostatečné zahraničně-ekonomické znalosti (7.5.2006 na TV Nova prohlásil, že v ČR je nejnižší nezaměstnanost v postkomunistických zemích. Podle údajů Eurostatu je ve skutečnosti nezaměstnanost nižší například v Estonsku, Litvě, Maďarsku, Slovinsku).

Zajímavé výroky L. Zaorálka:

ČRo 6, 23. 3. 2006: "Ale to samozřejmě mně nemůže vadit..."
(Reakce L. Zaorálka na dotaz, zda mu nevadí spolupráce ČSSD a KSČM při prosazování zákonů.)

Deníky Bohemia, 29. 3. 2006: "Chceme udělat vše pro to, abychom tady nové investory dostali."
(L. Zaorálek slibuje v Moravskoslezském kraji 20.000 nových pracovních míst. ČSSD slibovala pro ČR 200.000 nových pracovních míst již v roce 2002. V roce 2002 byla v Moravskoslezském kraji nezaměstanost 13,3%. Dnes je 14,4%.)

Otázky Václava Moravce speciál, 27. 4. 2006: "Já jsem přesvědčen, že sociální demokracie nenese totální odpovědnost za to, že tady jsou dneska nezaměstnaní."
(Na konci roku 1997 bylo 280,7 tis. nezaměstnaných. Na konci roku 2005 po vládách premiérů ČSSD M. Zemana, V. Špidly, S. Grosse a J. Paroubka bylo 404,8 tis. lidí bez práce, z toho 53,4% je bez zaměstnání déle než rok. Zdroj: ČSÚ)

25. 5. 2006 - J. Paroubek - zdroj: ČRo 6, 24. 5. 2006

"Já osobně nemám nějaký mindrák z komunistů."

J. Paroubek obhajuje komunisty a podporuje jejich začlenění do společnosti. S KSČM prosadila ČSSD několik kontroverzních zákonů – např. o neziskových nemocnicích, zákoník práce. Společně zamítli zákon o zákazu propagace komunismu.

Zobrazit celý komentář
Výroky J. Paroubka o komunistech:

MF Dnes, 21. 2. 2006: "Já nevím, k čemu jsou tyto antikomunistické akce, pouze rozdělují společnost."

soutěž Podnikatel roku 2005, 22. 2. 2006: "No, to jsem Vám sice slíbil, ale až my vyhrajeme volby, tak se dáme do koalice s komunisty a všechno vám to znárodníme!!!" (vtip J. Paroubka)

BBC, 18. 4. 2005 :"No, já si myslím, já si myslím, že oni (KSČM) také sledují nějaký možná vyšší cíl, nechci je, nechci je přeceňovat, ale myslím, že oni chtějí ukázat, že jsou stranou, která je schopna se ztotožnit s demokratickým pořádkem."

24. 5. 2006 - J. Paroubek - zdroj: MF Dnes, 14. 11. 2005

"Nebudu kádrovat své okolí. Myslím, že nejsou jediní, kteří mají takové pozitivní lustrační osvědčení, pokud ho mají, nevím. Ani jednoho z nich jsem se neptal, a jsou to věci, které bych osobně nepřeceňoval."

V okolí J. Paroubka se pohybuje řada bývalých agentů StB – například B. Ďuričko, V. Dvořák, P. Šrámek a také J. Cimický.

Zobrazit celý komentář
S přítelem Bohumírem Ďuričkem chtěl J. Paroubek strávit v loňském roce dovolenou na jachtě. Ďuričko byl agentem Státní bezpečnosti s krycím jménem Lipan.

K přátelům J. Paroubka patří právník Petr Šrámek. I on byl evidován jako agent StB. Od roku 1974 spolupracoval s kontrarozvědkou. Od roku 1983 pomáhal socialistické špionáži. S P. Šrámkem spolupracoval J. Paroubek již na pražském magistrátu. P. Šrámek doprovázel J. Paroubka mimo jiné i při služebních cestách do zahraničí.

Vlastimil Dvořák je majitelem hotelů v Praze a Mariánských Lázních. Pro StB udržoval kontakt s rozvědčíky NSR. Evidován byl pod krycím jménem Pavel útvarem sledování. J. Paroubek s ním často probíral záležitosti cestovního ruchu v ČR.

„Můj osobní přítel Jan Cimický…,“ řekl v Lidových novinách (24.5.2006) J. Paroubek. MUDr. Jan Cimický je evidován pod krycím jménem Pinel jako důvěrník StB.

„Samotného J. Paroubka vedla StB jako kandidáta tajné spolupráce pod krycím jménem Roko, což bylo jméno jeho papouška. Paroubek působil za minulého režimu v tehdejší Československé socialistické straně, která byla oficiálně povolena a byla součástí jednotné Národní fronty“ (Hospodářské noviny, 22.4.2005). Během besedy v roce 1978, jejíž obsah byl zveřejněn v časopisu Socialistický směr, J. Paroubek řekl: „ Pro nás mladé, kteří jsme únor 1948 neprožili jako osobní zkušenost, je toto datum především historická událost, kdy byla s konečnou platností rozhodnuta otázka politické moci, došlo k likvidaci pozic exponentů buržoazie v politickém životě republiky. Nyní, 30 let po únoru 1948, jsou pro nás mladé ideje Února živou výzvou. Nutí nás především k zamyšlení, kolik toho pro stranu a společnost děláme a kolik jsme schopni udělat. V naší stranické práci je stále co zlepšovat“ (Neviditelný pes, 24.4.2006).

24. 5. 2006 - J. Paroubek - zdroj: Volební program ČSSD, 20. 4. 2006

"Jsem proti zdražení potravin."

Výdaje domácností na potraviny činí v ČR po osmi letech vlády ČSSD 26,1%. Pouze v šesti zemích EU jsou tyto výdaje vyšší. Nejnižší výdaje domácností na potraviny jsou ve V. Británii (13,3%), kde je na základní suroviny sazba DPH 0%.

Zobrazit celý komentář
% výdajů domácností na potraviny

- 24. 5. 2006 - V. Jandák - zdroj: Billboardy ČSSD, 24. 5. 2006

"Budu pracovat pro Vás."

Spolupracuje s pátou stranou. Komunisté podle něj mohou prospět této zemi. Policie nakupovala nová auta u firmy, které byl spolumajitelem.

Zobrazit celý komentář
V. Jandák spolupracoval s těmito politickými subjekty: KAN, Republikánská unie, KDU-ČSL, ODS, ČSSD.

Jeho náměstkyně K. Mazáčová je někdejší tajemnice Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež ve Zlíně a ředitelkou nadace Lvíče, která byla financována i kasinem Royal. Kasino bylo spjaté s izraelskými mafiánskými kruhy. V. Jandák byl členem vedení nadace spolu se zástupci kasina. Jeho role je dosud neobjasněna, velké prostředky z nadace mířily na zlínský filmový festival.

Náměstek F. Formánek je bývalý člen správní rady nadace Institut pro demokracii a jednotnou Evropu. Nadace dluží Magistrátu Prahy 1 peníze za pronájem ve výši cca 1.000.000,- korun.

V. Jandák pracoval v roce 1990 v Zastupitelstvu hl.m. Prahy. Městská policie tehdy kupovala auta od firmy, jejíž byl V. Jandák spolumajitelem.

V. Jandák se domnívá, že komunisté mohou prospět této zemi (MF Dnes, 12. 12. 2006): "Komunistů se nebojím, mohou pomoci a prospět této zemi, budou-li mít moudré názory."

23. 5. 2006 - B. Sobotka - zdroj: Otázky Václava Moravce, 21. 5. 2006

"My jsme se všech lidí, kteří byli jakýmkoli způsobem podezřelí, znovu opakuji, podezřelí z jakékoli možné korupční činnosti, velmi rychle zbavili."

S. Gross je novým předsedou bezpečnostní komise. M. Kraus je předsedou ČSSD v Libereckém kraji a poradcem volebního štábu ČSSD. P. Zgarba je místopředsedou ČSSD v kraji Vysočina. J. Mládek je stále ministrem zemědělství.

Zobrazit celý komentář
S. Gross rezignoval z postu premiéra ČR i předsedy ČSSD, protože nedokázal vysvětlit původ peněz na svůj byt. V dubnu 2006 byl předsednictvem ČSSD schválen jako předseda bezpečnostní komise ČSSD.

M. Kraus je v souvislosti s vyjednáváním obchodu v Ghaně v hodnotě 15 milionů dolarů vyšetřován z pokusu o úplatkářství a praní špinavých peněz (Lidové noviny). Dosud zůstává předsedou ČSSD v Libereckém kraji a působí také jako poradce volebního štábu ČSSD (www.cssd.cz).

P. Zgarba, který rezignoval z postu ministra zemědělství kvůli problémům s Pozemkovým fondem, zůstal poslancem i místopředsedou krajské organizace ČSSD v kraji Vysočina (www.cssd.cz).

Sdružení ministra zemědělství J. Mládka Fontes Rentum dostávalo podle Lidových novin (24.4.2006) sponzorské dary od firem, o kterých jako náměstek ministra financí rozhodoval (Č. Telecom, ČSOB). J. Mládek je ministrem i nadále.

23. 5. 2006 - B. Sobotka - zdroj: Otázky Václava Moravce, 21. 5. 2006

"Pokud jde o zrušení lustračního zákona, tak pro nás zrušení lustračního zákona bez nějak jiné adekvátní náhrady ve formě modernější úpravy například v zákoně o státní službě, tak takovéto zrušení bez adekvátní náhrady pro nás nepřipadá v úvahu."

„Lustrační zákon splnil svoji roli. Já osobně bych podpořil, pokud bych byl poslancem, jeho zrušení.” (J. Paroubek, Lidové noviny, 23.11.2005)

22. 5. 2006 - J. Paroubek - zdroj: Nedělní Partie, TV Prima, 21. 5. 2006

"Tak jistoty a prosperita, jistoty pro lidi a prosperita pro celou společnost."

Jistoty pro lidi – za vlády ČSSD je 414,1 tis. lidí bez práce.
Prosperita – vládní dluh narostl za vlády ČSSD na 1,011 bilionu korun.

Zobrazit celý komentář
Nezaměstnanost v %Počet nezaměstnanýchÚroky ze státních dluhůHospodaření ČR

22. 5. 2006 - D. Rath - zdroj: ČRo 6, 18. 5. 2006

"Když slyším o snižování daní, tak mně trošku naskakuje husí kůže."

Volební program ČSSD: „Nižší a snažší daně. Snížíme sazbu daně z příjmů právnických osob až na 20%.” Daňové zatížení za vlády ČSSD stoupalo.

Zobrazit celý komentář
V roce 2002 bylo celkové daňové zatížení 34,5% k HDP. V roce 2005 bylo daňové zatížení již 36,2% k HDP.

Složená daňová kvóta k HDP

Přesun velkého množství položek z 5% DPH do sazby 19% DPH se nejvíce dotkl rodin s dětmi, které zaplatí za rok na této dani o 8.000 korun více.

Dle přístupové smlouvy ČR k EU, kterou vyjednala vláda ČSSD, skončí výjimka na nižší sazbu DPH u dodávek tepla a výstavby bydlení s koncem roku 2007. Občanům ČR hrozí, že od 1.1.2008 budou za tyto služby platit 19% DPH místo současných 5% DPH.

19. 5. 2006 - J. Mládek - zdroj: Frekvence 1, 18. 5. 2006

"Internetové bankovnictví já používat umím a panu doktorovi platím hotově."

Ministr J. Mládek odpovídal na dotaz, zda umí ovládat internetové bankovnictví a zda by nebylo jednodušší platit nájemné převodem. J. Mládek bydlí v bytě právníka M. Jansty, který dostal zakázky od Úřadu vlády.

Zobrazit celý komentář
M. Jansta je prověřován v souvislosti s příjmem 119 milionů korun za právní pomoc ČSOB. Zakázky od Úřadu vlády mu přinesly zisk ve výši několika set tisíc korun. V souvislosti s tím se spekuluje, zda J. Mládek byt od M. Jansty neužívá bezplatně.

„Více než čtyři miliony korun zaplatil advokát Miroslav Jansta za byt v Praze 3, který už v den podpisu kupní smlouvy obýval současný ministr zemědělství Jan Mládek. Ten s Janstou uzavřel dohodu, že bude byt užívat rovných dvacet let“ uvedly Lidové noviny (21.4.2006).

19. 5. 2006 - ČSSD - zdroj: Noviny ČSSD, 17. 5. 2006

"Zesílíme boj proti korupci."

V roce 1996 byla ČR v žebříčku korupce, který sestavuje Transparency International na 25. místě. V roce 1998 na 37. místě a v roce 2000 na 42. místě. V loňském roce klesla na 47.-50. místo. ČR je třetí nejzkorumpovanější zemí EU.

18. 5. 2006 - Z. Škromach - zdroj: Právo, 17. 5. 2006

"Sociální demokracie nikdy neslibovala nesplnitelné."

„Sliby ministrů (ČSSD) překročily padesát miliard. Jde o 90.000 korun na pořízení nového vozu nebo slib léků pro starší 70-ti let zdarma” (MF Dnes, 28.2.2002).

Zobrazit celý komentář
Z. Škromach na otázku, zda bude jeho nápad s léky zdarma stát jednu nebo čtyři miliardy odpověděl: „Jednu až čtyři miliardy“ (MF Dnes, 21.2.2002).

18. 5. 2006 - M. Štěch - zdroj: Právo, 18. 5. 2006

"My chceme, aby se mzdy dále výrazně nepolarizovaly, a k tomu může přispět zvyšování minimální mzdy. Kdyby se přiblížila k 50 procentům průměrné mzdy, což je běžné v západní Evropě, tak to je pro lidi s nízkými platy velká pojistka."

Minimální mzda existuje pouze v devíti členských zemí Evropské unie. Například v Německu, Rakousku nebo Švédsku se minimální mzda na celostátní úrovni neurčuje (Euroskop.cz).

Zobrazit celý komentář
Za vlády ČSSD se zvyšuje počet lidí s výdělkem nižším než průměrná mzda. V některých krajích až 80% výdělečně činných nemá příjmy na úrovni průměrné mzdy ČR (ČSÚ).

17. 5. 2006 - L. Zaorálek - zdroj: Noviny ČSSD, 16. 5. 2006

"Pro lidi, kteří jsou již v důchodu či se jim tato životní etapa blíží, je samozřejmě mimořádně důležitý slib sociální demokracie, který jim garantuje prostřednictvím sociálního státu pravidelnou valorizaci penzí, přesněji do konce roku 2010 o 25%."

V roce 1997 dosahoval průměrný důchody 45,3% průměrné mzdy. V případě vlády ČSSD klesne průměrný důchod v roce 2010 na 36,4% průměrné mzdy.

Zobrazit celý komentář
Průměrná mzda dosáhla v roce 2005 výše 19.030,- korun. ČSSD slibuje, že v roce 2010 bude průměrná mzda 26.500,- korun (nárůst o 39%). Průměrný důchod byl v roce 2005 7.721,- korun. ČSSD slibuje zvýšení na 9.651,- korun v roce 2010 (nárůst o 25%).

Poměr důchodu k průměrné mzdě za vlády ČSSD stále klesá.

Průměrný důchod k průměrné mzdě

zdroj: MPSV, Noviny ČSSD

17. 5. 2006 - J. Paroubek - zdroj: Noviny ČSSD, 16. 5. 2006

"Zadlužení ČR … je nejnižší v Evropské unii."

Podle údajů Eurostatu má ČR dluh v poměru k HDP ve výši 30,5%. Estonsko, Lotyšsko, Litva, Irsko a další země EU mají nižší zadlužení.

Zobrazit celý komentář
Vládní dluh k HDP

16. 5. 2006 - ČSSD - zdroj: Volební program 2002, 23. 5. 2002

"Získání 45-50 tisíc bytů ročně po dobu příštích pěti let s důrazem na podporu výstavby nájemního bydlení na neziskovém principu a podporu družstevního bydlení formou neziskových společenstev."

Nájemních bytů s podporou státu se staví 9.000 ročně. Celkem bylo za období 2002 - 2005 postaveno 119.549 bytů, tedy o 70.451 bytů méně, než slíbila ČSSD.

Zobrazit celý komentář
Bytová výstavba nestačí krýt požadavky obyvatel, zejména ve městech a jejich okolí. Největší podíl, více než 40 % vystavěných bytů připadá na rodinné domky, na bytové domy 33 %, na nástavby a adaptace 18 %, na domy s pečovatelskou službou a nebytové objekty zbývajících 9 %.

Počet dokončených bytů

zdroj: Ročenka Hospodářských novin 2006

16. 5. 2006 - J. Paroubek - zdroj: TV Nova, Sedmička, 14. 5. 2006

"Já jako předseda vlády přece jenom ne, ale asi bych to dokázal taky za půl hodiny zhruba spočítat."

J. Paroubek nemá spočítáno, jestli se investiční pobídka na vznik továrny Hyundai v Nošovicích vyplatí. Stát přitom poskytl pobídku 1,3 miliardy slevu na dani a 2,4 miliardy přímé dotace.

Zobrazit celý komentář
K tomu přidal pozemky v hodnotě 740 milionů, 200 tisíc na každého zaměstnance a 350 milionů na rekvalifikace. Zároveň se stát zavázal vybudovat komunikace v ceně až 10 miliard.

Hyundai se smluvně zavázal ke vzniku 1000 pracovních míst.

zdroj: www.financninoviny.cz

15. 5. 2006 - B. Sobotka - zdroj: XXXIII. sjezd ČSSD, 13. 5. 2006

"Růst ekonomiky se v posledních letech pozitivně odrazil na růstu životní úrovně u nás. … Průměrná hrubá měsíční mzda v České republice roste."

Průměrná hrubá mzda rostla rychleji před nástupem ČSSD k moci. Rychleji rostla i reálná mzda. Za vlády ČSSD existují regiony, kde 80% obyvatel bere nižší než průměrnou mzdu.

Zobrazit celý komentář

Index reálné mzdyIndex hrubé mzdy

Index zobrazuje růst reálné / hrubé mzdy.

zdroj: ČSÚ

15. 5. 2006 - B. Sobotka - zdroj: XXXIII. sjezd ČSSD, 13. 5. 2006

"Na konci loňského roku a počátkem letošního roku se ukázalo, že stále větší část české veřejnosti začíná vnímat sociální demokracii jako skutečně dobrého hospodáře."

Za vlád ČSSD se radikálně zhoršilo hospodaření státu - země se každý rok dále zadlužuje. Jen za loňský rok skončilo hospodaření státu se schodkem 56,3 miliardy.

Zobrazit celý komentář

Hospodaření ČR

zdroj: ČSÚ

15. 5. 2006 - J. Paroubek - zdroj: XXXIII. sjezd ČSSD, 13. 5. 2006

"Již od prvních let … ovládala mou mysl velká vize. Díky tomu, že jste mi dnes dali šanci vás vést, vložili jste mi do rukou mocnou zbraň, jak v tomto nelehkém poslání zdárně obstát."

J. Paroubek, předseda vlády a předseda ČSSD je podle vlastních slov ovládán velkou vizí, má „něco jako posláno od nějaké nejvyšší bytosti“. I komunisté podle něj mají „vyšší cíl“.

Zobrazit celý komentář
J. Paroubek:
„Já vycházím z toho, že mám něco jako poslání. A o tom jsem nikdy nepochyboval. ... Poslání. To znamená možná od nějaké nejvyšší bytosti“ (MF Dnes, 15.3.2006).

"No, já si myslím, já si myslím, že oni (KSČM) také sledují nějaký možná vyšší cíl, nechci je, nechci je přeceňovat, ale myslím, že oni chtějí ukázat, že jsou stranou, která je schopna se ztotožnit s demokratickým pořádkem" (BBC, 18. 4. 2005)

12. 5. 2006 - J. Havel - zdroj: Právo, 12. 5. 2006

"Podle části českého tisku je naše hospodářství korupční žumpou, které se soudný investor nemůže dotknout. V této věci ovšem existuje velmi objektivní hlasování. Je jím příliv zahraničních přímých investic."

Pokud je příliv přímých investic měřítkem korupce, je na tom ČR velmi špatně. Podíl přímých investic dosáhl v ČR 4,1% HDP. Lépe si vedou Bulharsko (11,7%), Estonsko (9,3%), Rumunsko (8,5%) a další země bývalého východního bloku.

Zobrazit celý komentář

Příliv investic do dané ekonomiky

Zdroj: Eurostat

12. 5. 2006 - J. Havel - zdroj: Právo, 12. 5. 2006

"Statistiky svědčí o tom, že současná vláda úspěšná je: Za rok vzrostl počet zaměstnanců o 97 tisíc, míra nezaměstnanosti klesla v dubnu meziročně o 0,6 % na 8,3 %"

Při nástupu vlády ČSSD v roce 1998 bylo zaměstnáno 4.881.300 lidí. Dnes je to 4.785.200 lidí, tedy o 96.100 méně zaměstnaných. V roce 1998 byla míra nezaměstnanosti 5,9%. Dnes je 8%.

Zobrazit celý komentář
Nezaměstnanost je u nás vyšší než v Litvě (6,5%), Estonsku (5,3%) a dalších postkomunistických zemích.

Za vlád ČSSD se nezaměstnanost v dlouhodobém pohledu zvyšuje.

Počet nezaměstnených ve druhém čtvrtletí

Zdroje: ČSÚ, Eurostat

12. 5. 2006 - J. Paroubek - zdroj: TV Nova, Sedmička, 23. 4. 2006

"Já jsem ta změna."

J. Paroubek představil své kandidáty na ministerské funkce. V případě úspěchu ČSSD ve volbách počítá se všemi současnými ministry (včetně D. Ratha, J. Mládka a F. Bublana), které doplní současnými nebo bývalými úředníky.

Zobrazit celý komentář
P. Petržílek, který by měl pracovat jako ministr životního prostředí pracoval na MŽP ČR jako poradce. Dnes je poradcem J. Paroubka. J. Novotný byl za premiérování M. Zemana prvním náměstkem ministra obrany, ČSSD s ním počítá na ministra obrany. P. Moos, který by se měl stát ministrem dopravy, již ministrem dopravy byl. M. Benešová, která aspiruje na funkci ministryně spravedlnosti byla nejvyšší státní zástupkyní. Ministrem zahraničí má být L. Zaorálek, současný předseda sněmovny, přestože nedávno prokázal velkou neznalost zahraničně-ekonomických dat (9.5.2006 na TV Nova tvrdil, že v ČR je nejnižší nezaměstnanost v postkomunistických zemích). Ministrem školství by měl být J. Havel, současný vicepremiér, přestože ministryně školství P. Buzková nezaznamenala, že by se v ČSSD se o školství někdo zajímal (18.4.2006, Respekt). Pro bývalého eurokomisaře P. Teličku se J. Paroubek chystá vytvořit nové ministerstvo pro evropské záležitosti.

ČSSD a J. Paroubek žádnou změnu nenabízí.

11. 5. 2006 - D. Rath - zdroj: Euro, 24. 4. 2006

"...musím konstatovat, že na zajištění dostatečné péče pro české občany by v horizontu čtyř let skutečně mohl stačit počet nemocnic odpovídající: jedna nemocnice na 100 000 obyvatel, na jeden bývalý okres."

Ve volebním programu ČSSD (www.cssd.cz) D. Rath přitom říká: „Nepřipustím omezení veřejného zdravotnictví.“

11. 5. 2006 - ČSSD - zdroj: Volební program ČSSD, 28. 1. 2006

"Naše úspěchy: Díky masivní podpoře státu bylo od roku 2002 postaveno 34 000 nových obecních nájemních bytů..."

Volební program ČSSD 2002: „Získání 45-50 tisíc bytů ročně po dobu příštích pěti let s důrazem na podporu výstavby nájemního bydlení...“ ČSSD považuje za úspěch nedodržení vlastního slibu.

10. 5. 2006 - ČSSD - zdroj: www.cssd.cz, 10. 5. 2006

"Míra registrované nezaměstnanosti v ČR klesla k 30. 4. 2006 oproti předchozímu měsíci o 0,5 % a činila 8,3 %...."

V dlouhodobém srovnání za vlády ČSSD stále přibývá nezaměstnaných. V roce 1998 bylo dle ČSÚ ve druhém čtvrtletí 305,0 tis. nezaměstnaných, v roce 2002 bylo 357,8 tis. nezaměstnaných, v dubnu 2006 je 486,2 tis. nezaměstnaných.

Zobrazit celý komentář

Počet nezaměstnených ve druhém čtvrtletí

V ČR tak zůstává vyšší nezaměstnanost, než např. v Litvě, Estonsku nebo Maďarsku.

Nezaměstnanost v %

zdroje: ČSÚ, Eurostat

10. 5. 2006 - J. Paroubek - zdroj: Právo, 19. 4. 2005

"Je třeba hovořit s těmi lidmi, ptát se na to, jestli je možné takto jednostranně informovat o představitelích jedné politické strany."

Před rokem si J. Paroubek pohovořil se členy Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Následně ČT zrušila pořad „Bez obalu“. Poté, co v pořadu ČRo „Host do domu“ zazněla kritika premiéra, skončil s jeho moderováním A.Cibulka.

Zobrazit celý komentář
A. Cibulka musel s moderováním pořadu ČRo „Host do domu“ skončit poté, co v něm zpěvačka a bývalá redaktorka rádia Svobodná Evropa Y. Přenosilová řekla (ČRo, 28.4.2006): „Pan Paroubek, jak říkám, si trošku hraje na Mussoliniho, ale to mu, myslím, spíše uškodilo, než aby mu to přidalo.“

V rozhovoru pro BBC (18.4.2005) J. Paroubek řekl:

V. Moravec: Jaké systémové věci máte na mysli, o kterých mluvíte?

J. Paroubek: No, tak já bych se velice rád v krátké době sešel s lidmi, kteří, které sociální demokracie nominovala do rad, do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a zeptal bych se jich na jejich, jejich, řekněme, pohledy na věci, jak se dívají například na pořady České televize typu, jak jsem včera viděl pořad pana Šímy Na hraně, nebo jak vídám každou středu pořady pana Martina Komárka a pana Šímy, které podle mého názoru jsou ...

V. Moravec: Bez obalu myslíte.

J. Paroubek:Bez obalu, a myslím si, že tam je ještě nějaký další, já už si ani nepamatuju, jak se to jmenuje, to je na hranici politické pornografie.

V. Moravec: A vy si myslíte, že by například regulační orgán, když jej k tomu vyzve místopředseda ČSSD, že by měl nějakým způsobem vůči těm programům zasáhnout?

J. Paroubek:No, já si myslím, že ti lidé by měli konat sami. Buďto se na ty programy nedívají, anebo tomu nerozumí.

16. 5. 2006 - J. Paroubek - zdroj: TV Nova, Sedmička, 14. 5. 2006

"Principiálně mně to nevadí."

Odpověď D. Ratha na otázku, zda by mu nevadilo sedět ve vládě podporované komunisty. KSČM je nástupkyně strany, která je zodpovědná za 243 popravených a 250.000 vězněných z politických důvodů.

Zobrazit celý komentář
Jak mluví o komunistech sociální demokraté?

B. Sobotka (MF Dnes, 4. 3. 2006): „Dnes však v antikomunismu nevidím nic produktovního.“

J. Paroubek (BBC, 18. 4. 2005): „No, já si myslím, já si myslím, že oni (KSČM) také sledují nějaký možná vyšší cíl, nechci je, nechci je přeceňovat, ale myslím, že oni chtějí ukázat, že jsou stranou, která je schopna se ztotožnit s demokratickým pořádkem.“

V. Jandák (MF Dnes, 12. 12. 2005): „Komunistů se nebojím, mohou pomoci a prospět této zemi, budou-li mít moudré názory.“

9. 5. 2006 - L. Zaorálek - zdroj: TV Nova, Sedmička, 7. 5. 2006

"Z postkomunistických zemích je tady nezaměstnanost nejnižší, v této zemi."

Podle údajů Eurostatu je nižší nezaměstnanost než v ČR (podle metodiky Eurostatu 7,7%) například v Estonsku (5,3%), Litvě (6,5%), Maďarsku (7,4%), Slovinsku (6,2%).

Zobrazit celý komentář

Nezaměstnanost v %

(U Rumunska je uveden údaj za únor 2006, březnový údaj zatím nebyl zveřejněn.)

„Já jsem přesvědčen, že jsme na nejlepší cestě nezaměstnanost zvyšovat...,“ řekl L. Zaorálek (TV Nova, Sedmička, 7.5.2006).

9. 5. 2006 - L. Zaorálek - zdroj: TV Nova, Sedmička, 7. 5. 2006

"Počkejte, ale nezaměstnanost klesá."

V roce 2002, po čtyřech letech vlády ČSSD, bylo na konci března podle ČSÚ 471,7 tisíc lidí bez práce. Na konci března 2006 bylo již 514,8 tisíc lidí hledajících práci. Vládnutí ČSSD dále zvýšuje počet nezaměstnaných.

9. 5. 2006 - B. Sobotka - zdroj: MF Dnes, 5. 5. 2006

"Chceme udržet rozumnou cenu elektrické energie a i nadále ji brzdit."

Za vlády ČSSD došlo k nárůstu ceny elektrické energie o 90%. Výrazně stoupal i index cen na bydlení, vodu, energie a paliva. Z hodnoty 84,5 v roce 1998 stoupl na 135,8 v prvním čtvrtletí roku 2006.

Zobrazit celý komentář

Vývoj cen bydlení, vody, energie a paliva

zdroj dat: ČSÚ

5. 5. 2006 - J. Paroubek - zdroj: Právo, 5. 5. 2006

"Komunistická strana přece není a ani nechce být koaličním partnerem sociální demokracie v nové vládě po volbách. To sociální demokracie říká trvale."

Na otázku, zda ČSSD nenahradí současný stav opoziční smlouvou s KSČM odpověděl J. Mládek: „Není možná už jen kvůli krátkému času, jenž zbývá do voleb“ (Hospodářské noviny, 24.3.2006).

3. 5. 2006 - J. Havel - zdroj: Právo, 25. 4. 2006

"Nechci strašit, ale podívejte se třeba na Slovensko, vzor ODS. Tam je důvod, proč je rovná daň nepřijatelná."

„Vydělala na ní každá rodina, kde alespoň jeden pracuje. Výrazně naopak klesla životní úroveň lidí, kteří žijí jen ze sociálních dávek“ (HN, 19.1.2006). HDP, vývoj vládního dluhu, odliv investic - vše ve prospěch SR.

Zobrazit celý komentář
Efekt rovné daně po jejím zavedení na Slovensku je ve zvýšení příjmů všech rodin. „ Vůbec nejvíce si polepšily rodiny s velmi nízkými příjmy a dětmi. Člověku, který pracuje za minimální mzdu necelých sedm tisíc korun měsíčně, má dvě děti a ženu na mateřské, vzrostly za rok 2004 čisté příjmy rodinného rozpočtu o šestnáct procent. Stejná rodina, kde otec či matka vydělávají 48 tisíc korun, si ve stejné době polepšila o dvanáct procent. Tento výpočet přitom ukazuje nejen vyšší čisté příjmy díky poklesu daní, ale bere v úvahu i zdražení potravin a dalšího zboží kvůli sjednocení sazby DPH na úrovni devatenácti procent a růst platů“ uvedly Hospodářské noviny.

Na Slovensku rostl rychleji HDP. Eurostat předpokládá vyšší růst HDP na Slovensku i v dalším období.

Reálný růst HDP

Vládní dluh k HDP se na Slovensku od roku 2002 výrazně snížil. V ČR se zvýšil.

Celkový vládní dluh k HDP

Zatímco Slovenští podnikatelé investují na Slovensku, v ČR se zvýšil odliv investic domácích podnikatelů do zahraničí na 0,5% HDP.

Odliv investic domácích podnikatelů

Zdroj: Eurostat, ČSÚ, Hospodářské noviny

28. 4. 2006 - R. Dolejš - zdroj: MF Dnes, 16. 11. 2005

"To je jedno, jestli jsou to úředníci, nebo politici."

ČSSD dosazuje své lidi do nejrůznějších funkcí. Ve správní radě VZP je například 10 členů ČSSD. Ředitelem VZP se stal P. Horák, České lékařské komoře předsedá M. Kubek. Oba spolu s Rathem zakládali Lékařský odborový klub.

Zobrazit celý komentář
Resort zdravotnictví, ve kterém se každý rok utratí více než 200 miliard korun, ovládli lidé blízcí ČSSD.

Členové správní rady VZP s vazbou na ČSSD a vládu jsou:
Michal Sojka (ČSSD) vedoucí poradců ministra zdravotnictví D. Ratha
Richard Dolejš (ČSSD) kandidát ČSSD na poslance ve StČ kraji
Rostislav Čevela (ČSSD) ředitel odboru ministerstva práce Z. Škromacha
Michal Hašek (ČSSD) poslanec
Jan Kostelecký (ČSSD) ředitel odboru poradců ministra práce Z. Škromacha
Karel Goldemund (ČSSD) náměstek ministra financí B. Sobotky
Martin Bělčík (nestraník) náměstek ministra obrany
Zdeněk Frühauf (ČSSD) poradce ministra financí B. Sobotky
František Koníček (ČSSD) poslanec
Radovan Suchánek (ČSSD) náměstek ministra zdravotnictví D. Ratha

Stejným způsobem se ČSSD chová i mimo zdravotnictví. J. Hojdar se stal ředitelem Báňského úřadu, F. Koníček se stal ředitelem společnosti Lesy ČR, A. Macháček se dostal do prezidia NKÚ, J. Dvořák se stal generálním inspektorem ČD, J. Václavek se stal členem dozorčí rady ČKA, T. Hájek stanul v čele Národního památkového úřadu, P. Dvořák je v čele Českého telekomunikačního úřadu, M. Pecina vede Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, Z. Koudelka je náměstkem nejvyšší státní zástupkyně. S ČSSD zůstávají spojeni i M. Kraus a S. Gross - první se stal poradcem v kampani ČSSD, druhý vede bezpečnostní komisi ČSSD. Všichni jsou to lidé s vazbou na ČSSD, mnohdy dřívější poslanci této strany.

zdroj: Hospodářské noviny (26.4.2006), www.zdn.cz

28. 4. 2006 - L. Zaorálek - zdroj: Otázky Václava Moravce speciál, 27. 4. 2006

"Já jsem přesvědčen, že sociální demokracie nenese totální odpovědnost za to, že tady jsou dneska nezaměstnaní."

Na konci roku 1997 bylo 280,7 tis. nezaměstnaných. Na konci roku 2005 po vládách premiérů ČSSD M. Zemana, V. Špidly, S. Grosse a J. Paroubka bylo 404,8 tis. lidí bez práce, z toho 53,4% je bez zaměstnání déle než rok.
Zdroj: ČSÚ

27. 4. 2006 - M. Urban - zdroj: Právo, 27. 4. 2006

"Budoucnost bezpochyby závisí na investicích do vědy a výzkumu. Proto je u nás podpora vědy a výzkumu dlouhodobou vládní prioritou"

Ve státním rozpočtu na rok 2006 vyčlenil ministr financí B. Sobotka na vědu, výzkum a inovace necelých 0,6% HDP. Ostatní země OECD dávají v poměru k HDP na vědu v průměru 2,3% HDP.
Zdroj: MFČR, Světová banka

27. 4. 2006 - J. Tvrdík - zdroj: iDnes.cz, 27. 4. 2006

"… orgány činné v trestním řízení, pokud jsem dobře informován, ukončily veškerá šetření bez zjištění jakéhokoli pochybení či porušení zákonů ČR."

Policie ČR obvinila bývalého šéfa Úřadu vlády premiéra J. Paroubka, člena ČSSD Z. Doležela z podvodu.

Zobrazit celý komentář
Do výběrového řízení na privatizaci Unipetrolu se nedostalo konsorcium v čele s plynárenským gigantem Gazprom. Firma přitom nabídla za Unipetrol 15 miliard a 312 miliónů korun (vítězný PKN Orlen necelých 13 miliard).

Kazašský KazMunajGaz, který za Unipetrol nabídl nejvíce, vláda vyřadila kvůli údajné nedůvěryhodnosti.

Jak se ke kauze „pět v českých na stole“ vyjadřovali:

„Pan Doležel si s největší pravděpodobností řekl o úplatek…“ (J. Hojda, předseda parlamentní vyšetřovací komise, poslanec za KSČM, 4.1.2006, Právo).

„Já si nemyslím tak úplně stoprocentně, že si pan Doležel řekl o úplatek. Pokud chcete slyšet můj osobní názor, tak si myslím, že pan Doležel si hrál na Jamese Bonda“ (J. Paroubek, 11.1.2006, TV Prima).

„V každém případě ten proces byl naprosto transparentní, rozhodovala cena, která měla být předložena v daný okamžik“ (M. Urban, 30.1.2006, ČRo).

„Víte co, uzavřeme dohodu, já vám na to odpovídat nebudu“ (M. Urban, 1.2.2006, Hospodářské noviny).

„Já mu (Doleželovi) přeji, aby mu to dopadlo, tento špatný vtip, o který se pokusil, tak, aby to tak bral i případný soud, pokud se k němu ta věc dostane,“ řekl Paroubek (6.4.2006, ČTK).

Za vlády ČSSD se zatím ČR propadla na žebříčku korupce (Transparency International) na 47. – 50. místo. Index korupce je tak v ČR stejný, jako například v Namibii.

27. 4. 2006 - ČSSD - zdroj: Volební program ČSSD, 20. 3. 2006

"Výdaje na kulturu postupně přiblížíme k 1% podílu na státním rozpočtu."

Přestože ministr V. Jandák prohlásil: „Podařilo se mi zastavit klesající trend příspěvků do kultury ze státního rozpočtu“ (MF Dnes, 7.2.2006), realita je jiná. Od roku 2002 podíl výdajů na kulturu trvale klesá.

Zobrazit celý komentář

Výdaje kap. 344/MK

Zdroj: NIPOS

26. 4. 2006 - B. Sobotka - zdroj: Frekvence 1, 25. 4. 2006

"No, tak já si myslím, že pan premiér není zapleten do korupčních afér."

Odpověď B. Sobotky na dotaz posluchače, zda je v ČSSD někdo, kdo není zapleten do korupčních afér.

Zobrazit celý komentář
Přepis části rozhovoru (Frekvence 1, 25.4.2006):

posluchač:
„Dobrý večer, tady je Svoboda, Praha. Já bych se chtěl zeptat pana ministra, jestli existuje někdo v ČSSD, kdo není zapleten do korupčních afér?“

B. Sobotka:
„No, tak já si myslím, že pan premiér není zapleten do korupčních afér.“

J. Obzinová (moderátorka):
„A vy?“

B. Sobotka:
„A já také nejsem zapleten do korupčních afér.“

J. Obzinová:
„Další, nikoho už jmenovat nebudete?“

B. Sobotka:
„Já si myslím, že je celá řada našich krajských lídrů, kteří skutečně nejsou zapleteni do korupčních afér....“

26. 4. 2006 - J. Paroubek - zdroj: Deníky Bohemia, 25. 4. 200

"I s těmi lidmi, kteří projevovali nekonformní - já bych ještě dodal menšinové - názory, svým způsobem počítám. Pokud budu sestavovat vládu, můžou být použiti někde ve státní správě."

J. Paroubek odměňuje spolustraníky funkcemi. J. Hojdar se stal ředitelem Báňského úřadu, F. Koníček se stal ředitelem společnosti Lesy ČR, A. Macháček se dostal do prezidia NKÚ, J. Dvořák je generálním inspektorem drážní inspekce..

Zobrazit celý komentář
... J. Václavek se stal členem dozorčí rady ČKA, T. Hájek stanul v čele Národního památkového úřadu, P. Dvořák je v čele Českého telekomunikačního úřadu, M. Pecina vede Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, Z. Koudelka je náměstkem nejvyšší státní zástupkyně.

S ČSSD zůstávají spojeni i M. Kraus a S. Gross - první se stal poradcem v kampani ČSSD, druhý vede bezpečnostní komisi ČSSD.

zdroj: Hospodářské noviny (26.4.2006)

24. 4. 2006 - J. Paroubek - zdroj: Týden, 24. 4. 2006

"... nebylo zcela korektní držet obecní byt, protože mé příjmy byly dostatečné na to, abych si pořídil družstevní bydlení na komerční bázi."

Byt, kde J. Paroubek dnes bydlí, byl dotován státem z fondu rozvoje bydlení - 320.000,- Kč na každý byt, dalších 80.000,- Kč šlo na technickou infrastrukturu. Dotované byty se stavěly především pro sociálně slabé obyvatele.

Zobrazit celý komentář
J. Paroubek si tak pořídil nový byt za cenu nejméně o třetinu nižší, než byla tržní cena. Družstvo získalo dotaci od Fondu na podporu bydlení v době, kdy byl J. Paroubek náměstkem primátora v Praze. Byt získal na jaře roku 2004, přestože dnes tvrdí: „Já jsem někdy před 3 - 4 lety si koupil byt...“ (ČT1, Otázky V. Moravce, 19.2.2006).

J. Paroubek, přestože jeho příjmy byly „dostatečné“, koupil byt určený pro sociálně slabé obyvatele dotovaný státem.

24. 4. 2006 - J. Paroubek - zdroj: Profit, 6. 12. 2004

"Ano, nájemné je třeba deregulovat."

ČSSD ve své kampani útočí na ODS, která chce deregulovat nájmy. V bytech s regulovaným nájemným bydlí 1/6 obyvatel. Regulace zvyšuje poptávku a tím i ceny nájmů v ostatních bytech.

Zobrazit celý komentář
J. Paroubek se dnes již k deregulaci nehlásí, zvyšování nájmů v bytech s regulovaným nájemným chce svádět na své politické soupeře. Byla to ale ČSSD, která o rychlejší deregulaci usilovala: „Nájemné v bytech s regulovanými činžemi zřejmě poroste rychlejším tempem, než dosud předpokládal vládní návrh. Poslanecký klub ČSSD se dnes shodl, že by se nájmy od roku 2007 měly zvýšit v průměru o 14,2 procenta za rok místo dosud navrhovaných 9,3 procenta. Vyplývá to z materiálu, který má ČTK k dispozici. Deregulace nájmů by měla být zkrácena z dosud uvažovaných šesti let na čtyři roky a skončit koncem roku 2010“ (ČRo, 29.11.2005).

24. 4. 2006 - J. Paroubek - zdroj: Návštěva premiéra, AV ČR, 24. 1. 2006

"Vláda považuje vědu a rozvoj školství za svou prioritu."

„Nezaznamenala jsem, že by se někdo (o školství) zajímal“ (P. Buzková, Respekt, 18.4.2006).

19. 4. 2006 - Z. Škromach - zdroj: TV Nova, Sedmička, 16. 4. 2006

"Já myslím, že za posledních osm let se v oblasti nezaměstnanosti udělalo hodně."

Na konci roku 1997 bylo 306,7 tisíc nezaměstnaných. Po osmi letech bylo na konci roku 2005 404,8 tisíc nezaměstnaných. Za osm let přibylo 98,1 tisíc nezaměstnaných.
zdroj: ČSÚ

18. 4. 2006 - J. Paroubek - zdroj: Právo, 18. 4. 2006

"Nyní policie obvinila Zdeňka Doležela, ale nikoliv z korupce, nýbrž z pokusu o podvod (nemohl splnit to, co říkal). I to je samozřejmě smutné, nicméně po změněné výpovědi „korunního svědka“ Spyry zcela padla teorie korupčního jednání členů sociálnědemokratické vlády při privatizaci Unipetrolu (v roce 2004)."

Do výběrového řízení na privatizaci Unipetrolu se nedostalo konsorcium v čele s plynárenským gigantem Gazprom. Firma přitom nabídla za Unipetrol 15 miliard a 312 miliónů korun (vítězný PKN Orlen necelých 13 miliard).

Na otázku, proč byl Gazprom vyřazen odpověděl M. Urban: "Víte co, uzavřeme dohodu, já vám na to odpovídat nebudu" (Hospodářské noviny, 1. 2. 2006).

Z. Doležel byl ředitelem Úřadu vlády za S. Grosse a J. Paroubka.

18. 4. 2006 - V. Jandák - zdroj: MF Dnes, 15. 4. 2006

"Zjistil jsem, že politika je strašnej boj o koryta."

V. Jandák je v politice od roku 1990. Byl členem Republikánské unie, KDU-ČSL a ODS. V současnosti je ministrem za ČSSD. Stejnou stranu vede do voleb v Jihočeském kraji.

 

Zdroje a další výroky:
http://www.volebnifakta.cz/, http://www.rozhodnete.to/

 

Zpět na hlavní stranu